Niejednokrotnie w okresie jesienno-zimowym bądź wczesno-wiosennym przeziębiamy się. Zazwyczaj wtedy stosujemy leki, po których znika gorączka, samopoczucie poprawia się zostaje tylko katar. Często sądzimy, że i ten objaw niedługo zniknie. Tymczasem nie dość, że nie ustępuje to jeszcze obok niego pojawia się ból głowy umiejscowiony w okolicy nosa i czoła, który zwiększony jest rankiem bądź nasila przy pochylaniu. Wtedy właśnie możemy mówić o zapaleniu zatok.
Co to są zatoki?
Są to przestrzenie zawierające powietrze znajdujące się w kościach czaszki. Znajdują się w okolicach nosa i poprzez otwory (inaczej ujścia) mają połączenie z jego jamami. Występują symetrycznie po obu stronach nosa i wyściełane są błoną śluzową, stanowiącą ciągłość z błoną śluzową nosa. Wśród nich wyróżnić możemy zatoki: czołowe, sitowe, szczękowe oraz klinowe. Zatoki ogrzewają i nawilżają powietrze, które wdychamy, a także biorą udział w wymianie ciepła chroniąc mózg przed przegrzaniem. Dodatkowo sprawiają, że czaszka jest lekka oraz stanowią dla niej barierę ochronną.
CIEKAWOSTKA
Jamy zatok generują rezonans dźwiękowy modulujący głos, który jednocześnie go wzmacnia. Jest to zjawisko podobne to tego, które występuje w skrzypcach (rezonans wnętrza skrzypiec w stosunku do strun).
Co powoduje zapalenie zatok?
Wśród najczęstszych przyczyn wyróżnia się:
- infekcję wirusowa
- infekcję bakteryjna
- reakcję alergiczna
- niewłaściwą budowę nosa bądź zatok przynosowych.
Częściej spotyka się zapalenia zatok pochodzenia wirusowego (np.: rhinowirusy, wirusy grypy), mają one łagodniejszy przebieg niż te, które wywołały bakterie. Wśród bakterii wywołujących tę chorobę wymienić należy: pałeczkę grypową, gronkowce czy też paciorkowce typu A.
Objawy zapalenia.
Symptomy zapalenia dzieli się na dwie grupy: tak zwane duże i małe objawy. Do pierwszej grupy należą: dolegliwości bólowe oraz uczucie naporu lub nabrzmienia na twarzy (szczególnie okolic nasady nosa oraz czoła), niedrożność jam nosa, wydzielina o charakterze ropnym w nosie bądź napływająca do gardła, zaburzenia węchu oraz gorączka (w przypadku zapalenia ostrego). Objawy małe to przede wszystkim: bóle głowy, zębów lub ucha, nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, kaszel, charakterystyczna mowa „nosowa” oraz zmęczenie.
ZAPAMIĘTAJ!
Nieleczone zapalenie zatok może prowadzić do bardzo poważnych zakażeń wewnątrzczaszkowych, do których należą ropnie mózgu czy też zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
Diagnoza – zapalenie zatok
Na początek lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad, w którym zbierze informacje na temat czasu choroby, jej przebiegu czy też objawów. Jeśli w badaniu stwierdzi występowanie dwóch lub więcej symptomów cechujących zapalenie (przy konieczności pojawienia się niedrożności bądź wydzieliny z nosa) to poleci wykonanie badania laryngologicznego, które potwierdzi rozpoznanie. Czasem wykonuje się również badanie obrazowe, ukazujące poziom zmian.
Czynniki sprzyjające występowaniu zapalenia zatok:
- nieżyty nosa pochodzenia alergicznego,
- nurkowanie
- palenie tytoniu
- częste podróże samolotem
- zaburzona budowa przegrody nosa (krzywa)
- polipy
Chcesz dowiedzieć się więcej:
kliknij Fakty i mity o katarze
Czy to prawda, że katar leczony trwa 7 dni, a nieleczony tydzień? Czy to prawda, że kropli do nosa można używać bezkarnie? Czy katar zawsze wiąże się z ostrym bólem głowy?Fakty i mity o katarze
Leczenie
Jeśli przyczyną zapalenia są wirusy to zapalenie ma łagodny przebieg, a leczenie opiera się na walce z nieprzyjemnymi i dokuczliwymi objawami. Stosuje się wtedy leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (np.: Ibuprom Zatoki, Acatar Zatoki) bądź środki farmakologiczne zawierające paracetamol (Theraflu Zatoki). Warto zaopatrzyć się również w krople obkurczające błonę śluzową nosa (np.: Otrivin, Acatar, Xylometazolin, Nasivin, Xylogel, Sudafed HA). Można się również wspomóc leczeniem domowymi sposobami (ziołową inhalacją z parą wodną, gorącymi kąpielami, sauną czy też gorącymi kompresami). Gdy stosowane leki w ciągu 4-5 dni nie pomogą bądź objawy są od początku bardzo mocno nasilone (silny ból, gorączka), wtedy należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Wdroży on antybiotykoterapię trwającą zazwyczaj 10-14 dni. Ma ona na celu zwalczenie bakterii (źródła zakażenia) oraz przeciwdziałanie pojawieniu się powikłań.
Warto również dowiedzieć się czegoś więcej na temat leczenia zapalenia zatok homeopatią, kliknij TUTAJ.
Zobacz również:
Jak rozpoznać anginę?
Domowe sposoby na przeziębienie
ostatnia zmiana: 15.02.2023 00:00:00