SKÓRA SUCHA I BARDZO SUCHA
Każda z nas marzy o pięknej, zdrowo wyglądającej i dobrze nawilżonej skórze, która przez wiele osób uważana jest za naszą wizytówkę. Oprócz wrażeń estetycznych skóra człowieka spełnia wiele innych zadań: przede wszystkim chroni nas przed uszkodzeniami mechanicznymi, fizycznymi i chemicznymi, osłania narządy wewnętrzne, stanowi nieprzepuszczalną barierę dla ciał obcych oraz chroni przed bakteriami dzięki kwasom tłuszczowym znajdującym się na jej powierzchni, a które działają przeciwbakteryjne. Skóra odpowiada za utrzymanie stałej temperatury ciała, oczyszczanie organizmu z toksyn poprzez wydzielanie ich z potem, chroni przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi i nadmierną utratą wody.
Ze względu na stałe narażenie na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wiatr, zmiany temperatury, nasłonecznienie a także endogennych, które związane są z funkcjonowaniem naszego organizmu u każdego z nas mogą wystąpić oznaki suchej skóry.
Czynniki sprzyjające suchości skóry
Nie trudno jest określić oznaki suchej skóry, skarżymy się na wrażenie „ściągnięcia”, co daje poczucie dyskomfortu, nadmierną wrażliwość na czynniki zewnętrzne, poczucie „sztywności”, „papierowej skóry” i utratę elastyczności oraz typowe oznaki suchej skóry takie jak: łuszczenie, szorstkość i spierzchnięcie.
Suchość skóry jest dosyć powszechnym problemem, występuje u ok. 20% populacji, a jego nasilenie zwiększa się wraz z wiekiem, u osób po 60 roku życia może sięgnąć nawet 100%.
Do czynników wywołujących objawy suchej skóry można zaliczyć:
- w okresie zimowym i letnim: działanie niskich i wysokich temperatur, nadmierne opalanie, wiatr, mróz;
- przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych;
- stosowanie detergentów oraz długotrwały kontakt z wodą;
- przyjmowanie niektórych leków (np. retinoidy stosowane w leczeniu trądziku);
- stres;
- palenie papierosów;
- zmiany hormonalne (choroby tarczycy, ciąża, menopauza)
- nieprawidłowe odżywianie;
- starzenie się;
- niewłaściwa pielęgnacja skóry.
Wyróżnia się dwa podtypy skóry suchej:
skórę suchą odwodnioną- wywołują zaburzenia wydzielania potu, tzn. zwiększa się jego parowanie i jednocześnie dochodzi do braku naturalnego czynnika nawilżającego tzw. NMF,
skórę suchą odtłuszczoną- spowodowaną zmniejszeniem wydzielaniem łoju lub działaniem silnych detergentów.
Skóra staje się sucha na skutek uszkodzenia systemu hydrolipidowego, który jest naturalną barierą ochronną, w jego skład wchodzi woda, lipidy i czynniki nawilżające. Płaszcz lipidowy zapewnia ochronę przed nadmiernym przesuszeniem a także przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Dzieje się tak dzięki właściwej produkcji łoju (tzw. sebum), uwalnianiu lipidów z naskórka oraz właściwemu nawilżeniu skóry, które jest zapewnione przez cząsteczki białek i lipidów znajdujące się w rogowej warstwie naskórka. Właściwe natłuszczenie i nawilżenie umożliwia utrzymanie połączeń miedzy komórkami naskórka, powoduje to, iż ściśle one do siebie przylegają, gwarantując funkcje ochronne. W przypadku zaburzeń w składzie płaszcza lipidowego i NMF (naturalnego czynnika nawilżającego) dochodzi do osłabienia bariery ochronnej skóry, co powoduje wnikanie w głąb skóry czynników zewnętrznych, które mają działanie drażniące, a nawet alergizujące. Prowadzi to również do zmniejszania zawartości wody w warstwie rogowej naskórka, a co za tym idzie suchość, szorstkość, mniejszą elastyczność, a to często prowadzi do reakcji alergicznych, podrażnień i infekcji.
Dokuczliwe objawy
Początkowym objawom podrażnienia skóry suchej towarzyszy złuszczanie, drobnopłatowe lub większe, co prowadzi do pękania i zaczerwienienia. W przypadku, gdy zmiany te nasilają się możliwe jest rozwinięcie się stanu zapalnego, który wiąże się ze świądem, pieczeniem, a niejednokrotnie sączeniem wydzieliny i pękaniem w głębszych warstwach naskórka. Należy pamiętać, że pojawiające się objawy suchości skóry, które nie zostaną szybko wyleczone wywołują efekt błędnego koła. Pozbawiona warstwy ochronnej skóra coraz bardziej narażona jest na dalsze działanie czynników zewnętrznych, które nasilają przesuszenie i prowadzą do stanu zapalnego.
UWAGA!
Ponadto im bardziej przesuszona skóra, tym gorsza tolerancja nakładanych kremów, maści, które mogą powodować pieczenie lub swędzenie.
Jak pielęgnować skórę suchą?
Podstawą właściwej pielęgnacji jest poznanie mechanizmów wywołujących objawy suchości skóry, zapobieganie im lub całkowite wyeliminowanie ich powstawania. W przypadku suchości skóry dochodzi do zwiększonej przepuszczalności naskórka (wzrasta tzw. wskaźnik TEWL), jego odwodnienia oraz rozluźnienia połączeń międzykomórkowych poprzez utratę spoiwa pomiędzy nimi. Należy zapewnić odpowiednie nawilżenie, natłuszczenie oraz zwalczać objawy towarzyszące tj. świąd czy pieczenie, które wywołują u nas odruch drapania, a to nasila stan zapalny i pogłębia objawy suchej skóry. Zalecane jest wykluczenie działania czynników, które działają drażniąco, stosowania odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych, jak również preparatów o działaniu ogólnym. Poleca się preparaty doustne, zawierające w swoim składzie m. in. wyciąg z ogórecznika (np. Capivit HydroControl), wyciąg z wiesiołka ( np. Oeparol, Oeparol Femina), a także Innoeov Jędrność Skóry, który dostarcza kompleksu izoflawonów sojowych stymulujących produkcję kwasu hialuronowego utrzymującego wilgotność w skórze właściwej.
ZAPAMIĘTAJ!
Bardzo ważne jest, aby unikać zbyt długich kąpieli, szczególnie w gorącej wodzie z użyciem silnie odtłuszczających mydeł. Powinno się również unikać kontaktu z detergentami, nadmiernego przegrzewania, noszenia ubrań wykonanych z tworzyw sztucznych, również o szorstkiej frakturze.
Cześć osób z suchą skórą nie toleruje jednak tłustych maści i kremów, preferuje kremy i emulsje szybko wchłaniające się. Osoby te powinny stosować preparaty odbudowujące naskórek, przyspieszające jego regenerację i chroniące przed szkodliwym działaniem czynników drażniących, łagodzące podrażnienia, zmiękczające i wygładzające spierzchniętą skórę. Idealnymi preparatami spełniającym funkcje nawilżająco-natłuszczające są tzw. emolienty, do których zaliczamy całą serię dermokosmetyków Emolium, Balneum, Oilatum, Lipikar La Roche Posay, Trixera firmy Avene, czy Pharmaceris seria Emoliacti. Ich głównym zadaniem jest utrzymanie prawidłowego nawilżenia i elastyczności skóry. Ponadto wpływają pozytywnie na tworzenie filmu lipidowego na powierzchni skóry, zwiększają uwodnienia warstwy rogowej, stanowią uzupełnienie niedoborów lipidów naturalnie występujących w naskórku (np.ceramidów) – z odtworzeniem prawidłowej bariery ochronnej. Wykazują działanie przeciwświądowe oraz przeciwzapalne.
Wśród kosmetyków bardzo często poleca się również preparaty zawierające w swoim składzie masło karité, glicerol, wazelinę oraz mocznik.
Co powinny zawierać kosmetyki nawilżające?
Zadaniem kosmetyku nawilżającego jest wprowadzenie do naskórka substancji, które będą wiązać ze sobą cząsteczki wody znajdujące się w skórze oraz stworzenie bariery na powierzchni naskórka, której woda wędrująca z głębszych warstw skóry nie będzie w stanie pokonać. W związku z tym kosmetyki te najczęściej w swym składzie zawierają:
- oleje roślinne, ciekłe woski, lanolinę, czyli substancje tłuszczowe, które tworzą na powierzchni skóry wyczuwalny tłustawy film. Ich zadaniem jest utrudnienie wodzie przemieszczania się na zewnątrz skóry. Nadają się głównie do skóry suchej;
- proteiny (np. jedwabne, z migdałów, pszenicy, brzoskwiń oraz kolagen i elastyna), cukry (np. kwas hialuronowy), które dzięki temu, że rozpuszczają się w wodzie tworzą na skórze wodny film, o podobnym działaniu jak tłuszczowy, ale jest on prawie niewyczuwalny na skórze. Składniki te idealne są dla skóry tłustej i mieszanej;
- ceramidy, pochodne cholesterolu, fosfolipidy i kwasy tłuszczowe- substancje, które wbudowują się w warstwę lipidową skóry i uzupełniają brakujące części połączeń międzykomórkowych;
- gliceryna, aminokwasy, pantenol, sole kwasu glikolowego- są to związki hydrofilowe o małych cząsteczkach, które posiadają zdolność wiązania wody (nawet do kilku godzin). Substancje te są podobne do składowych NMF (kompleks naturalnych składników naskórka, które wychwytują i zatrzymują wodę);
- masło Karite- uzyskiwane poprzez tłoczenie z orzechów afrykańskiego drzewa Butyrospermum Parkii Kotschy, zawierających do 50% tłuszczu. Odbudowuje warstwę hydrolipidową skóry dzięki kwasom tłuszczowym o budowie podobnej do fizjologicznie występujących w naskórku. Ponadto dzięki obecności steroli (ograniczających stan zapalny poprzez zmniejszanie przepuszczalności błon komórkowych) oraz alantoiny, łagodzi podrażnienia. Dzięki właściwościom nawilżającym i natłuszczającym, masło Karité nadaje skórze elastyczność oraz sprawia, że jest miękka i gładka;
- mocznik, w zależności od stężeń, w jakich się go stosuje, spełnia funkcje nawilżające, złuszczające, przeciwświądowe, rozmiękczające, odkażające oraz wspomagające działanie innych leków.
Kosmetyki do codziennego stosowania przy skórze suchej.
Należy stosować preparaty, które będą nie tylko nawilżać skórę, ale także zatrzymywać wilgoć jak najdłużej w naskórku.
Demakijaż: najlepiej zastosować mleczko lub śmietankę kosmetyczną, które oprócz usuwania zanieczyszczeń na skórze, nie będą naruszać jej bariery ochronnej. Wskazane jest, aby pełniły też funkcję nawilżającą i łagodzącą podrażnienia.
Tonizacja skóry powinna być wykonana przy użyciu bezalkoholowego toniku przeznaczonego do skóry suchej. Warte polecenia są kosmetyki: La Roche Posay seria Hydraphase: mleczko i tonik, Iwostin Nawilżające mleczko do demakijażu oraz Bioderma seria Hydrabio (mleczko do demakijażu i tonik).
Pielęgnacja: powinno się stosować kremy o działaniu odżywczym, nawilżającym, a także regenerującym. Warto także uzupełnić pielęgnację skóry o stosowanie masek odżywczych. Należy również pamiętać o przeciwwskazaniach, jakimi jest używanie preparatów ściągających skórę, wysuszających oraz preparatów złuszczających, takich jak peelingi gruboziarniste.
Masz cerę naczynkową? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat jej pielęgnacji? Wystarczy kliknąć w link czytelnia/kosmetyki_bez_tajemnic/jak_zadbac_o_cere_naczynkowa.htmlJak zadbać o cerę naczynkową?
Polecane kosmetyki:
La Roche Posay seria Hydraphase:
- Hydraphase Legere/Riche – krem intensywnie i trwale nawilżający; 2 konsystencje: lekka i bogata
- Hydraphase XL Legere/Riche – krem łączący intensywne nawilżanie z ochroną przeciwsłoneczną UVA i UVB
- Hydraphase żel intensywnie nawilżający pod oczy, zmniejszający obrzęki.
Avene seria Hydrance Optimale:
- Hydrance Optimale - krem nawilżający do skóry wrażliwej, suchej lub bardzo suchej
- Hydrance Optimale - lekki krem nawilżający do skóry wrażliwej normalnej lub mieszanej
- Hydrance Optimale - ochronny krem nawilżający do skóry wrażliwej SPF 15.
Iwostin seria do skóry odwodnionej i suchej:
- Krem nawilżający
- Maseczka nawilżająco-odżywcza
- Intensywny krem nawilżający SPF 20
- Balsam do ust SPF 30
- Emulsja nawilżająca do pielęgnacji ciała.
ostatnia zmiana: 15.02.2023 00:00:00