Rozstępy skóry to problem dość powszechnie występujący zwłaszcza w okresie dojrzewania czy wśród kobiet ciężarnych oraz w wieku okołomenopauzalnym. Predysponują do nich także pewne schorzenia natury endokrynologicznej. Można nawet czasem nie zdawać sobie sprawy z tego, że już nas dotyczą, gdyż pojawiają się najczęściej bez żadnych dodatkowych objawów. Skóra nie boli, nie piecze, rzadko może się tylko pojawić objaw swędzenia w miejscu, w którym uległy naruszeniu struktury odpowiedzialne za elastyczność skóry.
Skłonność do ich powstawania jest dziedziczna. Szacuje się, że czynnik genetyczny wpływa na tworzenie się rozstępów w aż 50% przypadków. Wtedy to fibroblasty, czyli komórki znajdujące się w skórze właściwej, biorące udział w tworzeniu się włókien kolagenowych, wykazują obniżony poziom syntezy tychże włókien sprężystych. Skutkuje to mniejszą odpornością skóry na rozciąganie.
Powstają zarówno w stanach fizjologicznych organizmu tj. okres dojrzewania czy ciąża. W pierwszym przypadku pojawiają się najczęściej na udach, piersiach, pośladkach, na plecach w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Natomiast w drugim mogą się pojawić w obrębie brzucha i piersi. W obydwu przypadkach przyczyn można by upatrywać w dość znacznym rozciągnięciu skóry pod wpływem szybkiego wzrostu, wpływ mają też zmiany hormonalne jakie zachodzą w organizmie.
Rozstępy mogą także powstawać jako wynik stanów chorobowych organizmu. Tutaj najczęstszą przyczyną będą schorzenia endokrynologiczne: nadczynność nadnerczy, choroba Cushinga, kiedy to wysokie jest wydzielanie kortykosteroidów w organizmie. Upośledzają one prawdopodobnie funkcję fibroblastów, w wyniku czego włókna kolagenowe przez nie wytworzone mają obniżoną wytrzymałość na rozciąganie. W tym miejscu warto też wspomnieć o innych wypadkach powstawania rozstępów tj. podczas intensywnego treningu kulturystycznego - wtedy to pojawią się na ramionach i w okolicy obręczy barkowej; czy też u osób stosujących drastyczne odchudzanie lub też chorych na anoreksję.
Rozstępy przybierają kształt równolegle do siebie ułożonych pasm skóry, która jest ścieńczała i pozbawiona takich struktur jak mieszki włosowe, gruczoły łojowe i potowe. Wygląd rozstępów różni się w zależności od fazy, w której się znajdują. W fazie zapalnej - która trwa nawet do pół roku od pojawienia się pierwszych zmian, są one wyniosłe i obrzęknięte. W ich obrębie zaznaczają się rozszerzone naczynia krwionośne. Przybierają kolor sinoczerwony. Po tej fazie następuje kolejna - nazywana zanikową lub też bliznowacenia. Przybierają one wtedy kolor perłowobiały, delikatnie się zapadają, stają się pomarszczone. Upodabniają się do otaczającej je skóry.
Jako, że im starsze są rozstępy tym trudniej je usunąć tj. w fazie zanikowej jest to już bardzo trudne, potrzeba specjalistycznych zabiegów, a efekt bywa często mizerny, najlepszym wyjściem z sytuacji byłaby profilaktyka. Zatem należy kontrolować wagę i utrzymywać ją na zbliżonym poziomie, dbać o różnorodną dietę, wzbogaconą w witaminy A, E, PP, z grupy B. Jako dodatkowy czynnik można by dodać troskę o odpowiednie nawilżenie i ujędrnienie skóry.
W jaki sposób zaleca się nakładać kosmetyki przeciw rozstępom?
poprzez masaż
kolistymi, łagodnymi ruchami
od góry do dołu
Zatrzymajmy się na chwilę przy doborze odpowiedniego kosmetyku w profilaktyce rozstępów dla kobiety w ciąży. Większość z nich można stosować dopiero od 4 miesiąca ciąży. W pierwszym trymestrze najczęściej stosowane są naturalne olejki pielęgnacyjne: arganowy, jojoba, ze słodkich migdałów. Zmiękczają one, nawilżają i wygładzają skórę. Należy stosować je dwa razy dziennie poprzez wmasowanie w szczególnie zagrożone powstaniem rozstępów partie ciała, najlepiej po kąpieli na rozgrzaną skórę, która wtedy łatwo pochłonie składniki aktywne. Można także „pomóc” swojej skórze poprzez codzienne wykonanie masażu dość szorstką gąbką na przykład podczas kąpieli pod prysznicem, taki zabieg pobudzi mikrokrążenie w skórze. Wśród preparatów na uwagę zasługuje olejek do masażu na rozstępy firmy Weleda. W jego składzie znaleźć można olej ze słodkich migdałów, olej z kiełków pszenicy - odpowiedzialne za uelastycznienie i nawilżenie skóry, a także wyciąg z arniki uszczelniający naczynia krwionośne. Kolejnymi preparatami, które można już zastosować są kosmetyki Mustela 9 miesięcy: olejek pielęgnacyjny przeciw rozstępom i podwójnie działający krem przeciw rozstępom. Pierwszy z nich w swym składzie zawiera olej słonecznikowy i z awokado, olejki z nasion granatu, dzikiej róży i baobabu, których zadaniem jest odżywić i nawilżyć skórę, ale także Lupeol, który wzmaga produkcję włókien kolagenowych. Krem podwójnie działający zawiera również Lupeol oraz Elastoregulator i Arabinogalaktan chronione patentem związki wpływające na elastyczność skóry. W badaniach klinicznych obydwa preparaty uzyskały bardzo pozytywne wyniki stosowania.
W drugim trymestrze można już z powodzeniem stosować kremy dozwolone od 4 miesiąca ciąży. Warto przyjrzeć się ich składowi, gdyż ważne jest, aby zawierały substancje wzmagające syntezę kolagenu i elastyny w skórze właściwej (np. wyciągi z wąkroty azjatyckiej, pirogronian sodu, kwas mlekowy), ale też dodatkowo takie, które będą działały regenerująco na skórę, a także zmniejszały widoczność już wcześniej powstałych rozstępów. Ważnym elementem jest zapach kosmetyku, gdyż niektóre panie w okresie ciąży cechuje ogromna drażliwość w tym zakresie. Dlatego też jest on dodatkowym czynnikiem, który może zadecydować o wyborze kosmetyku. Kolejną istotną cechą jest działanie przeciwświądowe, gdyż skóra rozciągająca się zaczyna niekiedy „swędzieć”.
W trzecim trymestrze pielęgnacja jak uprzednio, to znaczy dwa razy dziennie nakładany kosmetyk przeciw rozstępom. Dodatkowo można wykonywać masaże gąbką pod prysznicem. W tym trymestrze brzuszek powinien zajmować więcej uwagi przyszłej mamy podczas pielęgnacji, ze względu na szybko powiększający się jego rozmiar, należy zatem stale zwiększać ilość kosmetyku działającego przeciw rozstępom, którą w niego wsmarowujemy.
Do grupy preparatów, które można stosować od drugiego trymestru ciąży należą:
Pharmaceris – Krem zapobiegający rozstępom wzmacniający strukturę skóry FOLIACTI. Nazwa prawdopodobnie pochodzi od jednego z głównych składników – kwasu foliowego, który to wpływa na powstawanie kolagenu i elastyny, dzięki czemu poprawia elastyczność skóry. Poza tym na uwagę zasługuje Fitokompleks ograniczający odkładanie się tkanki tłuszczowej w miejscach predysponowanych (brzuch, uda, biodra).
Pharmaceris – preparat zmniejszający istniejące rozstępy Tocoreduct Forte. Można go także stosować w okresie karmienia piersią. W składzie proteiny z dyni zwyczajnej, które wpływają regenerująco na kolagen i elastynę, ekstrakt owocowy przyspieszający odnowę komórkową.
Pharmaceris – ujędrniający krem do pielęgnacji biustu BUSTFIRM, w składzie witamina E, alantoina, D-pantenol. Odżywia i nawilża skórę, ma także właściwości regenerujące.
Elancyl Specyfic Vergetures krem przeciw rozstępom zawiera olej z krokosza barwierskiego, dzięki czemu działa nie tylko profilaktycznie, ale również na już istniejące rozstępy oraz wyciąg z alg morskich, który ma właściwości nawilżające i odżywcze.
Dax Cosmetics – Dax Perfecta Mama, preparat intensywny przeciw rozstępom, który zawiera wyciąg z wąkroty azjatyckiej, wpływający również na już powstałe rozstępy poprzez zmniejszenie ich długości, głębokości i widoczności oraz olej ze słodkich migdałów zwiększający podatność skóry na rozciąganie.
Mustela 9 miesięcy – Intensywnie działający krem na rozstępy do stosowania po porodzie, zawiera chronioną patentem formułę działającą przeciw rozstępom, poza tym glukonian miedzi (regenerujący), peptydy z awokado i masło shea o działaniu kojącym.
ostatnia zmiana: 15.02.2023 00:00:00