mgr farmacji Mateusz Wardzyński

Każdy z nas może pomóc!

Nadeszło lato. Słoneczna aura sprzyja naszej wzmożonej aktywności. To czas, kiedy częściej jesteśmy poza domem, podróżujemy, uprawiamy sport, pracujemy w ogrodzie. To jednocześnie okres, kiedy bardziej niż zwykle narażeni jesteśmy na różnego rodzaju wypadki i kontuzje. Ponieważ podczas wakacji często przebywamy w miejscach, gdzie trudno o natychmiastową interwencję służb medycznych, warto przypomnieć sobie jak samemu prawidłowo udzielić pierwszej pomocy osobie poszkodowanej.

Apteczka

Powinna być przechowywana w łatwo dostępnym, widocznym miejscu i regularnie uzupełniana. Najważniejsze elementy wyposażenia apteczki to: opaski dziane i elastyczne, kompresy jałowe, gaza, plastry z opatrunkiem oraz bez, woda utleniona, gaziki typu „Leko”, rękawiczki lateksowe, chusta trójkątna, nożyczki, agrafka, środki przeciwbólowe.

Zadławienie, zakrztuszenie

W przypadku dostania się ciała obcego do dróg oddechowych należy najpierw zachęcić poszkodowanego do samodzielnej próby odkrztuszenia. Gdy to nie pomaga należy kilkukrotnie uderzyć zaciśniętą pięścią w okolicę międzyłopatkową. W przypadku braku efektów należy, stojąc z tyłu za poszkodowanym, ucisnąć zwiniętą w pięć dłonią okolicę poniżej końca mostka.

Skręcenie i zwichnięcie

Objawy zwichnięcia (przemieszczenie kości tworzących staw z uszkodzeniem części miękkich) i skręcenia (uszkodzenie części miękkich) w zasadzie są podobne. Występuje ból, obrzęk, zasinienie w obrębie uszkodzonego stawu. Ponadto w zwichnięciu dochodzi do utraty ruchomości i zniekształcenia uszkodzonego stawu. Pomoc w takich urazach, polega na unieruchomieniu stawu, stosowaniu zimnych okładów, maści ze środkami przeciwbólowymi.

Złamanie

Do objawów złamania należą: nieprawidłowa ruchomość, patologiczne ułożenie kończyny, silny ból, obrzęk. Pierwsza pomoc przy złamaniach kości długich polega na unieruchomieniu dwóch sąsiadujących stawów, w przypadku złamania w obrębie stawu unieruchamia się kości tworzące staw. W złamaniach otwartych zabezpiecza się ranę jałowym opatrunkiem. Do unieruchomienia złamania można użyć np. kija, deski; złamaną kończynę górną można przybandażować do tułowia, a kończynę dolna jedną do drugiej. Konieczna jest pomoc lekarza.

Rany i krwotoki

Niewielkie skaleczenia można przemyć wodą utlenioną i zabezpieczyć opatrunkiem jałowym. W przypadku większych ran wymagana jest interwencja lekarska, należy je jedynie opatrzyć jałowym opatrunkiem. Ciał obcych nie wolno usuwać samodzielnie. W przypadku silnego krwotoku, można próbować zatamować wypływ krwi poprzez mocne dociśnięcie rany opatrunkiem. Poszkodowanemu należy unieść uszkodzona kończynę, powinien być przetransportowany do lekarza w pozycji leżącej.

Oparzenie

Właściwie udzielona pomoc w oparzeniach polega na schładzaniu czysta wodą o temperaturze ok. 20˚C przez okres przynajmniej 20 min., założeniu jałowego opatrunku w przypadku uszkodzenia tkanki i wezwaniu pomocy lekarskiej.

Zatrucie

Bardzo istotne jest niezwłoczne wezwanie fachowej pomocy i zabezpieczenie próbki spożytej substancji. Jeśli do połknięcia trucizny doszło na naszych oczach, możemy podać dużą ilość wody, a następnie sprowokować wymioty. Nie należy tego robić w przypadku spożycia substancji żrących.

Wierzę, że tych kilka podstawowych wskazówek ułatwi Państwu, w razie konieczności, skuteczne udzielenie pierwszej pomocy. Pamiętajmy, że podjęcie zabiegów przedmedycznych często decyduje o ludzkim zdrowiu, a nawet życiu, dlatego namawiam do systematycznego poszerzania swojej wiedzy i umiejętności w tym zakresie. Jednocześnie już dziś zachęcam do przeczytania drugiej części artykułu, która poświęcona będzie czynnościom ratowniczym na miejscu wypadku oraz zasadom prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Czytaj także - Podaruj życie

ostatnia zmiana: 15.02.2023 00:00:00