Bóle kręgosłupa – jak sobie pomóc?
Dolegliwości bólowe kręgosłupa dotykające poszczególnych odcinków (szyjnego, piersiowego, lędźwiowego) i promieniujące do kończyn górnych czy też dolnych są jedną z najczęstszych problemów w obrębie narządu ruchu. Bóle kręgosłupa mogą dotyczyć osób w każdym wieku. U młodych ludzi są najczęściej wynikiem braku ruchu, nieprawidłowo obciążonym układem mięśniowym, wadą postawy, stresem, nadwagą czy też używkami.
U dorosłych i starszych do wyżej wymienionych czynników dodatkowo dołącza się proces starzenia się tkanek. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest najczęściej działanie sił przewyższających wytrzymałość elementów kręgosłupa, czego skutkiem jest ich przeciążenie. Wśród innych przyczyn dolegliwości bólowych możemy wyróżnić: chorobę przeciążeniową kręgosłupa, choroby zapalne, metaboliczne, nowotwory, choroby narządów wewnętrznych czy też uraz. Wszystkie te schorzenia wymagają diagnozy i leczenia specjalistycznego.
U osób z nawracającymi i przewlekłymi bólami przeciążeniowymi kręgosłupa istotne stają się odpowiednie zachowania w czynnościach życia codziennego, wsparte przez odpowiednio dobrane ćwiczenia. Można przez nie zapobiec nawrotowi bólu, a u osób z ciężkimi chorobami pleców zmniejszyć dolegliwości, poprawiając tym samym jakość ich życia.
Oto kilka rad jak właściwie przyjmować postawę ciała w czasie codziennych czynności, by zapobiec bólom kręgosłupa i ich nawrotom.
Wypoczynek
Na początku warto zwrócić uwagę na pozycję, w której odpoczywamy. Wskazane jest, by wysokość łóżka sięgała do połowy ud, zaś materac nie powinien być zbyt miękki. Leżąc na plecach warto zadbać o podłożenie małej poduszki pod głowę, podobnie gdy leżymy na boku. W takiej pozycji wysokość poduszki powinna być taka, jaka jest odległość pomiędzy uchem, a materacem, co umożliwi „proste”, równolegle do materaca, ustawienie kręgosłupa. Wstając z łóżka należy początkowo położyć się na boku, a następnie opuścić nogi poza łóżko i podpierając się rękoma przejść do siadu. Zapobiegnie to nadmiernej pracy mięsni odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
Praca, szkoła
Dużo czasu spędzamy w szkole czy też pracy, gdzie przyjmujemy pozycję siedzącą. Długotrwałe siedzenie nadweręża kręgosłup, dlatego dobierzmy krzesło tak, by posiadało podparcie odcinka piersiowo-lędźwiowego. Jego rozmiar należy dostosować do wzrostu (kolana i biodra zgięte do kąta 90 stopni ze stopami ustawionymi swobodnie na podłożu). Pomimo tego, iż ta pozycja zapewnia stabilność kręgosłupa warto w trakcie pracy, co jakiś czas zmienić pozycje czy też „przeciągnąć” się. Uruchomi to mięśnie pleców i pobudzi krążenie.
Czynności dnia codziennego
W przypadku prac domowych, które wymagają stania (np. zmywanie czy tez prasowanie) pamiętamy, by w miarę możliwości wysokość blatu była dostosowana do naszego wzrostu, zaś jedna z kończyn dolnych była ugięta i oparta na podnóżku. Co jakiś czas zmieniajmy nogę, na której stoimy, co uchroni kręgosłup przed przeciążeniem. Podczas zakupów także powinniśmy dbać o dobro naszego kręgosłupa. Możemy to uczynić używając wózka zamiast koszyka. Pchając go przed sobą sprawiamy, że ciężar zakupów rozkłada się na całe ciało jednakowo. Gdy sięgamy po produkty z niskich półek zamiast pochylenia i skręcenia tułowia zegnijmy kończyny dolne, unikniemy ruchów niebezpiecznych dla struktur kręgosłupa. Starajmy się nosić zakupy w obu dłoniach, dobierając obciążenie tak, by było jednakowe.
Wszystkie zamieszczone wyżej wskazówki mają na celu ochronę kręgosłupa przed niefizjologicznymi obciążeniami. Jednak, aby cieszyć się „zdrowym”, niebolesnym kręgosłupem powinniśmy także zadbać o jego sprawność. Systematyczne ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców oraz utrzymanie właściwej gibkości kręgosłupa umożliwią nam uzyskanie tego celu. Pamiętajmy, że dbając o kręgosłup teraz unikniemy bólu w przyszłości.
ostatnia zmiana: 15.02.2023 00:00:00